منوی دسته بندی

ازدواج امام حسن عسکری با نرجس خاتون

همسر حضرت امام حسن عسکری علیه السلام و مادر حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف، دختر یشوعا پسر قیصر، امپراطور روم است که مادرش از نسل حواریون(یاران حضرت عیسی علیه السلام) و نسب شریفش به شمعون جانشین حضرت عیسی علیه السلام می رسید.
در اینجا قصد داریم به داستان ازدواج امام حسن عسکری با نرجس خاتون بپردازیم. ازدواج امام حسن عسکری با نرجس خاتون

خواستگاری در خواب: مقدمه ای برای ازدواج امام حسن عسکری با نرجس خاتون

شبی نرجس خاتون، پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم را در خواب دید که با دخترش فاطمه زهرا سلام الله علیها به خانه او آمدند. سپس پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم در کنار حضرت عیسی علیه السلام و حضرت زهرا سلام الله علیها در کنار حضرت مریم علیها السلام نشستند.

پیامبر صلی الله علیه و آله او را از حضرت عیسی علیه السلام برای فرزندش امام عسکری علیه السلام خواستگاری کرد. آنگاه حضرت زهرا سلام الله علیها عکس امام حسن عسکری علیه السلام را به او نشان داد و درباره شایستگی او سخن گفت و این که چگونه می تواند به امام حسن عسکری علیه السلام نزدیک شود.

نرجس خاتون از این خواب زیبا بیدار شد و احساس کرد که عشق امام حسن عسکری علیه السلام در درونش ایجاد شد و بسیار شاد و خوشحال بود و دلش میخواست زودتر به امام حسن عسکری علیه السلام برسد. او همان طور که حضرت زهرا سلام الله علیها به او یاد داده بود، آماده سفر شد.

شاهزاده در میان اسیران

نرجس خاتون به طور پنهانی، در میان زن های پرستار که برای مداوای مجروحین همراه سپاه حرکت می کردند، همراه لشکر پدرش حرکت کرد.

این لشکر که برای جنگ با سپاه اسلام به طرف جنوب شرقی اروپا حرکت می کردند، به وسیله سپاه اسلام شکست خوردند و همه پرستاران به دست مسلمانان اسیر شدند. اسیران را به بغداد، مرکز خلافت در زمان امام هادی علیه السلام فرستادند.

هنگامی که این اسیران را برای فروش معرفی کردند، دختر قیصر خود را نرجس معرفی کرد. نرجس یکی از نام های رایج کنیزان بود.

نرجس خاتون در خانه امام هادی علیه السلام

امام هادی علیه السلام که متوجه حضور او در بغداد شد، کافور غلام خود را فرستاد تا بشر بن سلیمان را احضار كند.

چون بشر خدمت حضرت رسيد فرمود: اى بشر! تو از اولاد انصار هستى دوستى شما نسبت به ما اهل بيت پيوسته ميان شما برقرار است، به طورى كه فرزندان شما آن را به ارث مي‌برند و شما مورد وثوق ما مي‌باشید.

مي‌خواهم تو را فضيلتى دهم كه در مقام دوستى با ما و اين رازى كه با تو در ميان مي‌گذارم بر ساير شيعيان پيشى گيرى. سپس نامه پاكيزه اى به خط و زبان رومى مرقوم فرمود و سر آن را با خاتم مبارك مهر نمود و كيسه زردى كه دويست و بيست اشرفى در آن بود بيرون آورد و فرمود: اين را گرفته به بغداد برو و صبح فلان روز در سر پل فرات حضور مي‌يابى.

چون كشتى حامل اسيران نزديك شد، و اسيران را ديدى، مى بينى بيشتر مشتريان، فرستادگان اشراف بنى عباس و قليلى از جوانان عرب مي‌باشند. در اين موقع مواظب شخصى به نام (عمر بن زيد) برده فروش باش كه كنيزى را به اوصافى مخصوص كه از جمله دو لباس حرير پوشيده و خود را از معرض فروش و دسترس مشتريان حفظ مي‌كند، به مشتريان عرضه مي‌دارد.

در اين هنگام نزد فروشنده برو و بگو من حامل نامه ای هستم كه يكى از اشراف به خط و زبان رومى نوشته. نامه را به كنيز نشان بده تا درباره نويسنده آن بيانديشد.

بشر بن سليمان مي‌گويد: آن چه امام على النقى عليه السلام فرمود انجام دادم.

نرجس خاتون تا دستخط امام هادی علیه السلام به زبان رومی را دید، قبول کرد. نرجس خاتون خریداری شد و به سامرا خانه امام هادی علیه السلام آمد.

آغاز ازدواج امام حسن عسکری با نرجس خاتون

امام هادی علیه السلام خادمش «کافور» را نزد حکیمه خاتون فرستاد و او را به حضور خود دعوت کرد. وقتی حکیمه خاتون خدمت امام هادی علیه السلام رسید، امام هادی فرمود:

این بانو، همسر پسرم و مادر مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف خواهد بود. او را به منزل ببر و احکام دین و علوم اسلامی را به او یاد بده.

او همان کسی است که پیامبر صلی الله علیه و آله و امامان علیهم السلام داستانش را نقل کرده اند.

برای خواندن داستان ولادت حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف اینجا کلیک کنید

انیمیشن سینمایی شاهزاده روم

انیمیشن شاهزاده روم قصه عاشقی و دلدادگی نرجس خاتون که با امام حسن عسکری علیه السلام ازدواج می کند و ثمره این ازدواج فرزندی نیک سرشت است که در آینده ای نزدیک جهان را پر از عدل و داد خواهد نمود.

برای دانلود این انیمیشن با حجم ۵۵۰ میگابایت و کیفیت ۷۲۰ اینجا کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.