Get Adobe Flash player

دسترسی سریع

آخرین دیدگاه ها

 • 02.01.1395 00:28
  تشکر ویژه از نگارنده مطلب اجرتان با ولی عصر(عج)

  ادامه مطلب ..و

   
 • 05.12.1394 05:50
  سلام خسته نباشید واقعا عالی بود زیباترین شعری بود که تا حالا گوش دادم در پناه امام زمان باشید ان شالله ...

  ادامه مطلب ..و

   
 • 29.11.1394 06:47
  لبیک یا سیدنا...

  ادامه مطلب ..و

   
 • 29.11.1394 06:45
  شهیدان را شهیدان می شناسند...

  ادامه مطلب ..و

   
 • 29.11.1394 06:44
  زیبا بود

  ادامه مطلب ..و

   
 • 25.11.1394 20:52
  جشنواره نرم افزارهای موبایل ایران - 1394 شما می توانید با ورود به لینک زیر، در صورت تمایل و رضایت از ...

  ادامه مطلب ..و

   
 • 07.11.1394 17:47
  سلام. وقتی روی صفحه اصلی بودم واقعا نیت کردم و به این صفخه اومدم. وقتی متن رو خوندم پشت مانیتور گریه ...

  ادامه مطلب ..و

   
 • 06.11.1394 19:58
  سلام نظرات رو میخواندم خیلی مشتاقم تا بتده هم در لیست ایمیل های شما قرار بگیرم با تشکر

  ادامه مطلب ..و

   
 • 06.11.1394 19:50
  سلام مطالبتونعالیه اجرکم عندالله خیلی دوست دارم منم جزو کانون تونئ بشم منم از فارغالتحصیلان همین ...

  ادامه مطلب ..و

برام لباس، سوغات بیار!

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

دخنر مهدوی/ شاید برای شما هم پیش اومده باشه که یکی از دوستان یا نزدیکان‌تون راهی سفرعتبات یا خانه خدا شده و برای خداحافظی با شما تماس بگیره و حضوری یا تلفنی ازتون حلالیت بطلبه. جالبه بدونید من از رفقا هر دفعه که میخوان برن سفر فقط یک چیز میخوام؛ "لباس!!" تعجب نکنید، بله؛ لباس. ازشون میخوام " برام لباس سوغات بیارن!". برای روشن شدن مطلب ازتون دعوت میکنم مقاله زیر رو بخونید.

 

برام لباس، سوغات بیار!

کتاب آسمانی ما، قرآن کریم از پنج نوع لباس نام می‌برد:

1-    لباس مادی ظاهری

2-    لباس طبیعی

3-    لباس معنوی

4-    لباس بهشتی

5-    لباس جهنمی

 

1-    لباس مادی ظاهری

 

از لباس ظاهر که مردم بر بدن می‌پوشانند، به عنوان نعمت یاد فرموده و از انسان می‌خواهد که به این معنوی توجه داشته باشد که میلیون‌ها چرخ به اراده حضرت حق در این خانه با عظمت آفرینش به گردش می‌آید تا برای بشر لباس فراهم گردد، انسان باید نسبت به این نعمت شاکر باشد و سعی کند از لباس و پوشش بدن خود در راهی که مولای او خواسته استفاده کند. " و اوست که دریا را رام و مسخّر کرد تا از آن گوشت تازه بخورید و زینتی که می‌پوشید از آن بیرون آورید و ... برای اینکه از فضل و احسان خدا طلب کنید و {در نهایت} به سپاس گزاری خدا برخیزید." (نحل/ 14)

 

ملاحظه می‌کنید که یکی از منابع لباس برای پوشیدن بدن، دریا است و خدای بزرگ در آخر آیه شریفه به مردم توصیه می‌کند که او را برای این نعمت شکر کنند که شکر لباس هم این‌گونه است که انسان آنرا در راه خدا و خیر رساندن به مردم استفاده کند. و در جای دیگر می‌فرماید: " ... و { برای شما} از پشم و کرک‌ها و موهای آن‌ها نا زمانی معین، وسایل زندگی و کالای تجارت پدید آورد.* و خدا برای شما از آنچه آفریده سایه‌هایی قرار داد، از کوه‌ها پناه‌گاه‌هایی برایتان به وجود آورد، و تن‌پوش‌هایی برای شما قرار داد که شما را از گرما نگه‌می‌دارد و پیراهن‌هایی {مقاوم} گه شما را از آسیب جنگ و نبردتان حفظ می‌کند؛ این‌گونه نعمت‌هایش را بر شما کامل می‌کند تا تسلیم فرمان‌های او شوید." ( نحل/ 80-81)

 

دقت کنید؛ لیاس مادی نعمت خداست، پوششی است که حضرت حق مقرر فرموده، تا از سرما و گرما محقوظ مانده و برای شما زینت زندگی باشد و شما با به دست آوردن آن ، از هر رنجی دور مانده و خیالتان آسوده باشد، تا با سلامت کامل و آسودگی خیال به اطاعت از اوامر و نواهی او اقدام کنید.

 

فکر کنید که تاکنون از لباس‌هایی که در اختیار شما قرار گرفته چگونه استفاده کرده‌اید، اصلا چگونه آنها را به دست آورده‌ و از آن‌ها در چه راهی و با چه هدفی استفاده کرده‌اید؟ آیا به عنوان نعمت حضرت دوست نظر کرده‌اید؟ آیا به خاطر او به دست آورده، یه خاطر او پوشیده و در مقام قدردانی و تشکر در راه او صرف کرده‌اید؟ آیا این لباس ظاهر را در مقدمه‌ی به دست آوردن لباس باطن قرار داده‌اید؟ با پوشیدن آن به تواضع شما افزوده شده یا خدای ناکرده به کبر شما؟ حال که ملبس به لباسی از جانب حق شده‌اید، به کدامین عمل از اعمالی که شایسته‌ی اشرف مخلوقات است ملبس شده‌اید؟ نکند در آن لباس، به پایمال کردن حقوق عطاکننده‌ی لباس و حقوق مردم دچار شده‌اید؟!

 

2-    لباس طبیعی

 

قرآن مجید از وضع زندگی مرد و زن نسبت به یکدیگر و این‌که هر یک برای دیگری در جهاتی از زندگی به منزله پوششند، تعبیر به لباس فرموده، همچنین شب را به عنوان پوشش معرفی کرده و هر دو تعبیر فوق را از اعظم نعمت‌های الهی شمرده است، باشد که انسان به این نعمت‌های پر منفعت توجه کرده و در مقام شکر حضرت منعم برآید.

 

" و اوست که شب را برای شما پوشش، و خواب را مایه استراحت و آرامش، و روز را {زمان} پراکنده شدن قرار داد." (فرقان/47)

" در شبِ‌ روزهایی که روزه‌دار هستید، آمیزش با زنانتان برای شما حلال شد. آنان برای شما لباسند و شما برای آنان لباسید". ( بقره/ 187)

 

از آنجایی کع زنان به وسیله بهره گرفتن از شوهران خود از بسیاری از گناهان محفوظ می‌مانند و مردان نیز به خاطر همسران خویش از بسیاری از معاصی در امان می‌مانند و زن و مرد به وسیله یکدیگر در پوششی از عفت و حیا و کرامت قرار می‌گیرند، خداوند بزرگ از زن نسبت به مرد و از مرد نسبت به زن تعبیر به لباس و جامه فرمود، همان‌طور که لباس مادی پوشاننده عیوب ظاهر است، لباس طبیعی هم پوشاننده بسیاری از عیوب و حافط انسان از بسیاری از گناهان است.

 

3-    لباس معنوی

 

لباس معنوی که اظهر و اتم آن تقواست از عظیم‌ترین و پر منفعت‌ترین نعمت‌های الهی نسبت به عبد است. این لباس است که در دنیا انسان را از تمام آلودگی‎‌های اعتقادی، عملی و اخلاقی حفظ کرده و در آخرت از عذاب الهی در امان حضرت حق بوده و بالاترین درجات بهشت را نصیب انسان می‌نماید. در سوره اعراف می‌خوانید:

وَ لِباسُ التّقوی ذلِکَ خَیر. ( اعراف/26) و لباس تقوا { که انسان را از آلودگی‌های ظاهر و باطن بازمی‌دارد} بهتر است.

 

4-    لباس بهشتی

 

خداوند مهربان در قرآن مجید به آن انسان‎‌هایی که دارای ایمان و عمل صالح و آراسته ب حسنات هستند، وعده لباس‌های فاخر بهشتی داده و فرموده به جزای عمل آنان در بهشت آراسته به لباس‌هایی هستند که عنایت و لطف حضرت دوست برای آنان مقرر کرده است.

 

" مسلما کسانی که ایمان آوردند و کارهای شایسته انجام دادند {پاداششان داده خواهد شد}؛ زیرا ما پاداش کسانی را که کار نیکو کرده‌اند، تباه نمی‌کنیم. برای آنان بهشت‌های جاودانی است که از زیر درختانش نهرها جاری است، درحالی که در آنجا بر تخت‌ها تکیه دارند با دستبندهایی از طلا آراسته می‌شوند، و جامه‌هایی سبز از دیبای نازک و سِتبر می‌پوشند، چه پاداش خوبی و چه آسایش‌گاه نیکویی." (کهف/30-31)

 

" مسلما پرهیزکاران در جایگاه امنی خواهند بود.* در میان بوستان‌ها و چشمه‌سارها؛ لباس‌هایی از حریر نازک و دیبای ضخیم می‌پوشند در حالی که برابر هم می‌نشینند." ( دخان/51-53)

 

5-    لباس جهنمی

 

آنان که انسانیت و آدمیت را فراموش کنند و روزگار، به غفلت و جهل و پستی و بردگی نسبت به شکم و شهوت بگذرانند و کاری جز مخالفت با خدا و خلق خدا و زورگویی و ستم نداشته باشند، در دنیا دچار جوع و خوف شده و در آخرت گرفتار لباس و پوششی از سخت‌ترین عذاب خواهند شد.

 

و خدا مَثَلی زده است: شهری را که امنیت و آسایش داشت و رزق و روزیِ {مردمش} به فراوانی از همه جا برایش می‌آمد، پس نعمت خدا را ناسپاسی کردند، در نتیجه خدا به کیفر اعمالی که همواره مرتکب می‌شدند، بلای گرسنگی و ترس فراگیر را به آنان چشانید. (نحل/112)

 

این‌چنین مردم که از نعمت‌های حضرت حق قدردانی نکرده و به شکر در برابر آن نعمت‌ها بر نمی‌خیزند بلکه راه عصیان و کفر در پیش پرفته و خود و محیط خود را آلوده به فساد می‌کنند، در قیامت به آنان لباس عذاب پوشانده می‌شود، چنانچه در قرآن مجید آمده است: " و آن روز مجرمان را می‌بینی که در زنجیرها { به صورتی محکم و سخت} به هم بسته شده‌اند.* پیراهن‌هایشان از قطران {ماده‌ای متعفّن، قابل اشتعال و بدبو} است، و آتش چهره‌هایشان را می‌پوشاند. (ابراهیم/49-50)

 

چه نیکوست که این چند روز کوتاه عمر را ملبس به لباس تقوا شویم و از لباس ظاهر هم جهت عبادت و خدمت به خلق و شکر حضرت حق استفاده کنیم و از لباس طبیعی هم برای رضای دوست بهره بگیریم تا در جهان آخرت لباس بهشتی بر ما بپوشانند و از لباس عذاب در امان بمانیم.

 

منابع:

1-    عرفان اسلامی، جلد 4، استاد حسین انصاریان

2-    دقایقی با قرآن، محسن قرائتی، ناشر مرکز فرهنگی درس‌هایی از قرآن

3-    بحارالانوار، باب5، حدیث8

4-    علل الشرایع، باب57، حدیث3

5-    مقاله عباس احمدی شاپورآبادی- سایت راسخون

6-     سایت پرسمان، درس‌هایی از قرآن و تبیان

7-    گنجینه ثقلین، فصلنامه قرآنی- علمی- فرهنگی، سال پنجم، سیزدهم، پاییز 93

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تغییر کد امنیتی