Get Adobe Flash player

دسترسی سریع

آخرین دیدگاه ها

 • 02.01.1395 00:28
  تشکر ویژه از نگارنده مطلب اجرتان با ولی عصر(عج)

  ادامه مطلب ..و

   
 • 05.12.1394 05:50
  سلام خسته نباشید واقعا عالی بود زیباترین شعری بود که تا حالا گوش دادم در پناه امام زمان باشید ان شالله ...

  ادامه مطلب ..و

   
 • 29.11.1394 06:47
  لبیک یا سیدنا...

  ادامه مطلب ..و

   
 • 29.11.1394 06:45
  شهیدان را شهیدان می شناسند...

  ادامه مطلب ..و

   
 • 29.11.1394 06:44
  زیبا بود

  ادامه مطلب ..و

   
 • 25.11.1394 20:52
  جشنواره نرم افزارهای موبایل ایران - 1394 شما می توانید با ورود به لینک زیر، در صورت تمایل و رضایت از ...

  ادامه مطلب ..و

   
 • 07.11.1394 17:47
  سلام. وقتی روی صفحه اصلی بودم واقعا نیت کردم و به این صفخه اومدم. وقتی متن رو خوندم پشت مانیتور گریه ...

  ادامه مطلب ..و

   
 • 06.11.1394 19:58
  سلام نظرات رو میخواندم خیلی مشتاقم تا بتده هم در لیست ایمیل های شما قرار بگیرم با تشکر

  ادامه مطلب ..و

   
 • 06.11.1394 19:50
  سلام مطالبتونعالیه اجرکم عندالله خیلی دوست دارم منم جزو کانون تونئ بشم منم از فارغالتحصیلان همین ...

  ادامه مطلب ..و

عضویت در خبرنامه

لطفا برای اطلاع از آخرین مطالب سایت ایمیل خودتان را وارد کنید.

سفر اسرار آمیز 2

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

سفر رفتن به تنهایی خیلی سخت است، به خصوص وقتی سفری اسرار آمیز در عالمی ناشناخته پیش رو باشد. حتماً باید همراهی داشته باشی، همراهی راه آشنا، مونسی که با تو خو بگیرد و وحشت تنهایی را به آرامشی شورانگیز و دلپذیر تبدیل کند.

در یادداشت قبلی گفتم اگر آماده هستید و تصمیم تان را گرفته اید که به سفری تحول آفرین بیایید، همراهی را به شما معرفی می کنم.

سفر اسرار آمیز 2

 

تحول حرکتی است از نقطه کنونی شما، با تمام ویژگی هایی که دارید، به سوی نقطه ایده آلی که پیش روی شماست با تمام ویژگی هایی که می توانید داشته باشید. مطمئنم آن نقطة ایده آل را الان نمی توانید ببینید؛ زیرا سیر تحول از اکنون به نقطه اوج، یک سیر درونی است؛ یک سفر معنوی به سرزمین ناشناخته درون و ما تا پیش از این که پا به این راه بگذاریم هیچ چیز از آن نمی دانیم. برای همین، حکیمان بزرگ با داستان ها و تمثیل های گوناگون راز هستی و خودشناسی را پیچانده اند، تا ما به تدریج و با تفکر عمیق و طولانی آن را دریابیم و باورش کنیم. فقط باید بدانید که یکی از ضروریات رفتن به سفر خودشناسی، شناختن همراه است.

 

همراهی از عالم غیب

 

همراه شما یک انسان نیست؛ زیرا همراه این سفر باید کسی باشد که با عالم غیب و حقایق و اسرار نهفتۀ هستی آشنا باشد؛ البته انسان هایی هستند که با این اسرار آشنا شده اند و این راه را رفته اند. اما سراغ آنها رفتن، هم برای شما مشکل است و هم برای آنها؛ چون همراه شما باید همیشه با شما باشد و هر وقت خواستید از او بپرسید، تا او راهنمایی تان کند.

 

این همراه و راهنمای شما، خدا هم نیست؛ او همه چیز است، همیشه، هرجا، بی جا و بی گاه با شماست. او آشکارترین راز نهفته و پنهان ترین جلوۀ آشکاری است که می شناسید. این خود رازی است که هرچه از آن بگویی بیشتر گم می شود، پیداتر و شیواتر از آن است که سروده شود.

 

راهنمای تو از جنس عالم غیب است؛ او آشنا با اسراری است که تو باید به آنها پی ببری. همواره با توست و می توانی روی کمک هایش حساب کنی. تو را دوست دارد و برای پیچ و خم های وجود تو ساخته شده است. او یک فرشته است، فرشته ای که همیشه با توست و می توانی او را بشناسی.

 

او را رقیب می گویند. این نامی است که خدا به او داده است. سخنی از دهان تو بیرون نمی آید مگر این که رقیب تو آن را می داند. از کوتاه ترین خیالات پنهان و رویاهای فراموش شده ات، از استعدادها و دلبستگی هایت، از کارهایی که می کنی و نمی کنی و از آنچه بودی و خواهی بود، به اذن خدا خبر دارد. راهنمایی بهتر از او برای یک سفر معنوی به اعماق ناشناخته وجودت پیدا نمی کنی. او با تو سخن می گوید و همیشه این کار را کرده است، اگرچه تا کنون نمی شناختی اش. پیش از آنکه او را بشناسی، تو را می شناخته، به تو عشق می ورزیده و مشتاق دیدارت بوده است.

 

ما با قلبمان می توانیم فرشتة راهنمایمان را ببینیم درست همان طور که صدایش را می شنویم.

 

 شنیده ای، اما نشناختی!

 

شاید با خود فکر کنید که من تاکنون صدای فرشته ام را نشنیده ام. این یک اشتباه بزرگ است. شنیده ای، اما نشناخته ای! باور نمی کنی؟

 

تاکنون شده که اشتیاق زیادی به یک کار خوب پیدا کنی، به یک بخشش بزرگ، به یک نیایش و عبادت شورانگیز، یا رفتن به زیارتی سرشار از عشق و شیدایی. حتماً این تجربه ها را داشته ای، ولی از خودت نپرسیده ای که این چه انگیزه و اشتیاقی است که تا این حد مرا بی تاب کرده است؟ پاسخ این است که فرشته ات در حال گفتگو با قلب توست، او تو را برانگیخته و هدایت می کند. امام صادق فرموده اند: «قلب انسان دو گوش دارد. درگوش سمت چپ شیطانی است که به کارهای بد دعوت می کند و در گوش سمت راست فرشته ای که به کارهای خوب دعوت می کند.»

 

آیا تا کنون شده ای بعد از یک عبادت و نیایش دلپذیر، پس از یک توسل شورانگیز یا حضور در اجتماعی معنوی، سرور و سبکی با شکوهی را در خود احساس کنی؟ گویی روی زمین راه نمی روی، قلبت فراتر از سینه ات می تپد، پرواز می کند، زمزمه می کند، می سراید و شادمان است.

 

معنای این تجربه چیست؟ چرا چنین احساسی پدید می آید؟ در حقیقت این احساس شادمانی و سبکی باشکوه، اثر حضور فرشتگان است. حضور هرچه نزدیک تر و بیشتر آنها در قلب تو، این تجربه جذاب را پدید آورده است. آنها بعد از یک کار خوب از تو قدردانی می کنند و نتیجه اش احساس سرور و عشق و آرامش عمیق است. اگرچه تو آنها را نمی بینی، نمی شنوی و هیچ توجهی به آنها نداری، اما حضورشان و کلامشان اثر خودش را می گذارد و تو را به سوی خدا و خوبی ها پیش می برد و مشتاق می سازد.

 

پس دلت صدای فرشته را می شنود و تو اثر آن را احساس می کنی، اما او را نمی شناسی و به خاطر ناآگاهی متوجه صدایی که می شنوی، نیستی فقط اثرش را در خودت احساس می کنی؛ یک تجربه شیرین و خوشایند معنوی و گامی به سوی خداوند. این اثر کلام فرشتۀ درون توست.

 

فرشته ات را بشناس

 

فرشته ات را بشناس. اگر می خواهی راه معنوی و سفر اسرار آمیز را تا رسیدن به اوج آغاز کنی، باید او را بشناسی، صدایش را به خوبی تشخیص دهی و بتوانی بین دعوت او و دعوت های شیطانی که به قلبت می آید فرق بگذاری. اگر فرشته ات را بشناسی، می توانی به راحتی وعده ها و هیجانات شیطانی را که در قلبت وسوسه می کنند، تشخیص دهی و آنها را کنار بگذاری. فرشته ات تو را یاری خواهد کرد.

 

معیارهای شناختن آنچه شیطان می گوید با آنچه فرشته در دلت نجوا می کند، بسیار روشن است. شیطان به سوی زشتی ها و پلیدی ها فرا می خواند و فرشته به سوی خیر و پاکی. به راحتی می توانی این دو صدای متضاد را در قلبت بشنوی و راه را از بی راهه تشخیص دهی؛ البته آموزش های پیامبر و شریعت او نیز راهنما و هدایت گر توست تا اگر در غوغای درونت تردیدی پیدا کردی، آن تعالیم مانند معیاری روشن و مشعلی فروزان راه را روشن کند. مهم این است که بخواهی و صادق باشی. با آنچه تا کنون شنیدی، تنها کسی که می تواند تو را بفریبد و از سفر اسرار آمیز به دنیای معنویت منحرفت کند، خودت هستی.

 

بنابراین با خودت، با فرشته ات، با خدا روراست باش. هیچ چیز را توجیه نکن تا خطایت را خوب ببینی و انجامش دهی و اگر خطایی کردی توجیه نکن به خیال اینکه با این شیوه خود را پاک کنی. با این کار، پس از مدتی شاید دیگر نتوانی صدای شیطان را هم از صدای فرشته درونت، تشخیص دهی. اگر خودت را فریب دهی، درها بسته می شود، راه ها به بن بست تبدیل می شود. هر کس ممکن است اشتباه کند. اگر خطایی پیش آمد، توبه کن، برگرد، توجیه نکن. آنچه میان تو و همراهت فاصله می اندازد، خطایی نیست که به اشتباه از تو سر می زند. بلکه انکار خطا، خود فریب و بی صداقتی است. در صورتی که صداقت داشته باشی، اگر هم خطا کنی، همراهت را از دست نخواهی داد و او به تو کمک می کند که بازگردی و جبران کنی.

 

معرفی کتاب راز فرشتگان

 

احساس می کردم سخنانی در سینه دارم، واژه هایی از قلبم می جوشید که باید جاری می شد، تا همۀ مردم آن را ببینند و بشنوند و بخوانند. نوشتن رمان انتخاب من نبود. حقیقت این است که خود این معانی و واژه ها دست به انتخاب زدند و به صورت رمان درآمدند. در ابتدا که دستم به کار رفت و شروع به نوشتن کردم گمانم این بود که یک داستان کوتاه در حدود ده یا بیست صفحه ای در دلم نهفته که می خواهد متولد شود؛ اما همین طورکه پیش رفتم دیدم این قصه سر دراز دارد.

 

در این رمان رویدادهای عالم فرشتگان و عالم انسانی به موازات هم پیش می رود و از این رهگذر، اسرار آسمانی و ریشه های معنوی ماجراهای دنیوی آشکار می شود. به این ترتیب تخیل همچون آیینه ای در برابر واقعیت قرار گرفته و همین ویژگی «راز فرشتگان» را به یک رمان عرفانی و معنوی تبدیل کرده است. متن زیر، بخشی کوتاه از این کتاب است:

...

آدم گفته حوا را تأیید کرد و گفت: «تو هدیة خداوند به من هستی و من با دیدن تو به یاد خدا می افتم و شکرگزاری می کنم.»فرشته های نگهبان از این که توانستند به آدم و حوا کمک کنند تا بر وسوسة شیطان غلبه یابند، شادمان شدند. اما شیطان هم خوشحال بود، چون توانسته بود چند لحظه آدم و حوا را از یاد خدا غافل کند و به جای شادی و شهامتی که نتیجة یاد خداست، هراس و اندوهی موهوم که نشانة وسوسه های شیطان است، بر دل آنها اندازد.

 

مدت ها گذشت. روز دیگری آدم برای گشت و گذار در بهشت رفته بود و مدت زیادی طول کشید تا بر گردد. شیطان نیز همواره آماده بود، پیش از بازگشت آدم، ترس از جدایی را دوباره در دل حوا انداخت. باز حوا نگران شد که مبادا آدم را از دست بدهد. در همین هنگام آدم به حوا رسید و نگرانی را در چشمان او دید. نگرانی حوا به آدم منتقل شد و باز آن دو لحظه ای از یاد خدا غافل شدند. فرشته های نگهبان با سرعت دست به کار شدند و یاد خدا را بر دل آنها الهام کردند. آرامش به قلبشان بازگشت، اما شیطان خوشحال بود.

 

شیطان چند بار دیگر نیز ترس و اندوه از جدایی را در دل آدم و حوا انداخت. گاه موفق می شد و گاهی ناکام می ماند. پس از مدتی یک بار که شیطان باز موفق شد لحظاتی یاد خدا را از دل هایشان ببرد و ترس و اندوه را بر جانشان بیندازد با خود گفت حالا وقت اجرای نقشة اصلی فرار رسیده است.

 

روز بعد شیطان آمد و به آدم و حوا گفت: «از این درخت بخورید تا برای همیشه در کنار هم بمانید و در بهشت زندگی کنید. این درخت جاودانگی است.»

 

آدم و حوا با خود اندیشیدند که اگر در آن درخت خیری می بود، خداوند ما را از آن محروم نمی کرد. آنان می دانستند که بهشت جای آنها نیست و باید در زمین با رنج و تلاش زندگی کنند.

 

شیطان به قلب آنها گفت: «اگر از بهشت بروید و زمینی زندگی کنید، رنج ها و مشکلات زمین شما جدایی می اندازد. باید راهی پیدا کنید که مثل فرشته ها در بهشت بمانید و هیچ گاه به زمین نروید».

 

آدم با خود گفت: «بی شک زندگی زمینی به نفع ماست که خداوند خواسته است آنجا زندگی کنیم و فقط مدتی کوتاه در زندگی بهشتی باشیم.»

شیطان: «خدا نمی خواهد شما مثل او شوید و در بهشت بمانید».

 

آدم که فهمید این افکار را شیطان بر دل او می اندازد با خشم و تندی گفت: «ما بندگان ضعیف و مخلوقات کوچک خداوند بزرگ و بخشنده ایم و هیچ شباهتی میان ما و او نیست. او خداست و ما بنده ایم، خواستِ او تمام زندگی ماست و عشق او ما را در انجام وظایفی که بر عهده مان گذاشته، تسلیم می کند.»

 

شیطان دید که زیاده روی کرده و دیگر نمی تواند به وسوسه هایش ادامه دهد. پس دست برداشت و تصمیم گرفت بار دیگر با دقت بیشتری عمل کند...

 

منبع: مجله امان- شماره 42- حمیدرضا مظاهری سیف

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تغییر کد امنیتی