Get Adobe Flash player

دسترسی سریع

آخرین دیدگاه ها

 • 02.01.1395 00:28
  تشکر ویژه از نگارنده مطلب اجرتان با ولی عصر(عج)

  ادامه مطلب ..و

   
 • 05.12.1394 05:50
  سلام خسته نباشید واقعا عالی بود زیباترین شعری بود که تا حالا گوش دادم در پناه امام زمان باشید ان شالله ...

  ادامه مطلب ..و

   
 • 29.11.1394 06:47
  لبیک یا سیدنا...

  ادامه مطلب ..و

   
 • 29.11.1394 06:45
  شهیدان را شهیدان می شناسند...

  ادامه مطلب ..و

   
 • 29.11.1394 06:44
  زیبا بود

  ادامه مطلب ..و

   
 • 25.11.1394 20:52
  جشنواره نرم افزارهای موبایل ایران - 1394 شما می توانید با ورود به لینک زیر، در صورت تمایل و رضایت از ...

  ادامه مطلب ..و

   
 • 07.11.1394 17:47
  سلام. وقتی روی صفحه اصلی بودم واقعا نیت کردم و به این صفخه اومدم. وقتی متن رو خوندم پشت مانیتور گریه ...

  ادامه مطلب ..و

   
 • 06.11.1394 19:58
  سلام نظرات رو میخواندم خیلی مشتاقم تا بتده هم در لیست ایمیل های شما قرار بگیرم با تشکر

  ادامه مطلب ..و

   
 • 06.11.1394 19:50
  سلام مطالبتونعالیه اجرکم عندالله خیلی دوست دارم منم جزو کانون تونئ بشم منم از فارغالتحصیلان همین ...

  ادامه مطلب ..و

عضویت در خبرنامه

لطفا برای اطلاع از آخرین مطالب سایت ایمیل خودتان را وارد کنید.

کسی که ادّعای امامت کند و امام نباشد.

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

ابن ابی یعفور گوید: از امام صادق (ع) شنیدم می‌فرمود: " سه کس هستند که در روز قیامت خداوند با ایشان سخن نمی‌گوید و آنان را پاک نمی‌سازد و بر ایشان عذاب دردناکی مقرّر است: کسی که مدّعی امامتی از جانب خدا شود که برای او مقرّر نشده؛ و کسی که امامی (منصوب) از طرف خدا را انکار کند؛ و کسی که پندارد برای این دو گروه از اسلام بهره‌ای است."

 

کسی که ادّعای امامت کند و امام نباشد.

 

محمّد بن تمّام گوید: " به امام صادق(ع) عرض کردم: فلان شخص به شما سلام می‌رساند و برایتان پیغام فرستاده که : ضامن شفاعت برای من شوید. فرمود: آیا از طرفداران ماست؟ عرض کردم: بلی. فرمود: کار او بالاتر از آن است. راوی گوید: عرض کردم: او مردی است که علی را دوست می‌دارد ( از طرفداران اوست) ولی با کسی که اوصیاء است ( اوصیاء پس از او است) آشنا نیست،آن حضرت فرمود: شخص گمراهی است، عرض کردم: به همه امامان اقرار دارد و امامِ آخر را انکار می‌کند، فرمود: او مانند کسی است که به عیسی (ع) اقرار داشته باشد ولی محمد (ع) را انکار کند یا به محمد (ص) اقرار داشته باشد و عیسی (ع) را انکار کند. به خدا پناه می‌بریم از انکار حجتی از حجت‌های خدا".

 

پس هر که این حدیث را می‌خواند و این نوشته به او می‌رسد باید بپرهیزد از این‌که امامی از امامان را انکار کند یا خویشتن را نابود سازد با قرار دادن خود در وضعی که منزلت او در آن وضع به مثابه کسی باشد که نبوت محمد (ص) یا عیسی (ع) را انکار کرده است.

 

فُضَیل بن یسار گوید: از امام صادق (ع) شنیدم که می‌فرماید:" هرکس خروج کرده و مردم را به سوی خود فراخواند در صورتی که کسی در میان مردم باشد که از او برتر است پس چنین شخصی گمراه و بدعت گزار است {و هر که ادعّای امامت از جانب خدا کند و واقعا امام نباشد او کافر است}."

 

چه خواهد شد اکنون ای کاش می‌دانستم حال کسی که مدّعی امامت و پیشوائی امامی باشد که از جانب خدا نیست، نه نصّی برای پیشوائی اوست و نه او خود شایسته امامت است، و نه اهلّیت این مقام را دراد چگونه خواهد بود پس از این گفته ائمه (ع) که : سه کس هستند که خداوند به آنان نظر نمی‌افکند و عبارتند از : کسی که ادعا کند امام است و امام نباشد و کسی که امام برحقی را انکار کند و کسی که پندارد آن دو نفر یاد شده بهره‌ای از اسلام دارند. و نیز پس از این که آن معصومین(ع) برای مدّعی این جایگاه و مرتبه و برای چنین کسی که آن ادعا را کند کفر و شرک را مسلّم داشته‌اند، از این دو و از کوردلی به خدا پناه می‌بریم، اما مردم هر چه به سرشان آمده تنها ناشی از کم آشنائی آنان با روایت و فهم و درایت از اهل بیت عصمت و رهبران ، از خدای عزّوجلّ افزونی فضل او را می‌خواهیم، ( فضلِ خویش را بر ما بیشتر گرداند) و اینکه موادّ احسان و دانشِ خود را از ما قطع نکند، و ما نیز- همچنان که خدای عزوجل پیامبر خود را در کتابش ادب آموخته- می‌گوئیم: پروردگارا به رحمت و احسانت دانشِ مار را بیفزا، و آنچه را که بدان بر ما منّت نهاده‌ای پا برجا و ثابت بدار و آن را اماانت و عاریه‌ شده ( موقتی و ناپایدار) قرار مده.

 

منبع: کتاب غیبت نعمانی/ مترجم محمد جواد غفاری/ گزیده‌ای از باب پنجم

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تغییر کد امنیتی